Szybki kontakt
Młode Wino

Lider w dialogu

wtorek, 05-12-2023

Lider w dialogu

Z jesiennej edycji Szkoły Liderów Młodzieży, która odbyła się od 1 do 3 grudnia w Koszalinie, skorzystało 12 osób :)

Była młodzież zaangażowana w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, oazie, służbie ołtarza, głównie uczniowie szkół średnich z Koszalina, Szczecinka, Słupska, Kołobrzegu, Darłowa. Weekend składał się z różnych elementów, m.in. warsztatów na temat mediacji, konferencji, modlitwy, liturgii oraz wspólnej integracji i rozrywkowego pogodnego wieczoru.

Miejscem weekendu formacyjnego był dom zgromadzenia Sióstr Szpitalnych w Koszalinie, spotkania odbywały się także w katedrze ‒ nieszpory z lucernarium i Msza św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego rozpoczynające Adwent, zaś w Polskim Centrum Mediacji ‒ warsztaty, które poprowadziła Monika Butowska, mediatorka doświadczona w mediacjach karnych, z nieletnim sprawcą czynu karalnego, rodzinnych, oświatowych, prowadząca mediacje przy sądzie w Koszalinie i Poznaniu.

Duchowo towarzyszył młodym ks. Mariusz Wolender. Duszpasterz podjął w konferencji temat więzi – międzyludzkich oraz z Bogiem. ‒ Nasze życie i Kościół całe przeniknięte są relacjami, nie tylko dialog z człowiekiem, ale też Dekalog ‒ powiedział. ‒ W ten Adwent chcemy wejść w taki sposób, by złapać kontakt z sobą samym, drugim człowiekiem, a przede wszystkim, by zrobić Bogu przestrzeń w naszym życiu.

Ks. Wolender uważa, że warto wykorzystać potencjał problematyki relacji, bo choć są one wymagające dla młodych, to zarazem ich przyciąga. ‒ Relacje to trudna przestrzeń nie tylko dla młodych, ale dla każdego, lecz właśnie ta trudność może być atrakcyjna, może być haczykiem, który rozbudza zainteresowanie. Prędzej czy później człowiek odczuwa w sobie głód relacji i ich poszukuje; już nie tylko w relacji do rzeczy (bo można stworzyć taką więź z grą komputerową), ale tych więzi prawdziwych – wyjaśnia ks. Wolender. ‒ Można ich szukać w drugim człowieku, a w Kościele wierzymy, że tę prawdziwą bliskość najpełniej da się odnaleźć w Bogu, bo On jedynie jest w stanie wypełnić ludzkie serce.

Pierwsza edycja Szkoły Liderów Młodzieży – pod patronatem diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży – odbyła się w marcu w Koszalinie. Jej tematem były pragnienia i niepokoje młodego człowieka, a pomagali młodzieży w ich nazwaniu i rozpoznaniu ks. Rafał Kowalski i psycholog Joanna Kasprowicz. 

teskt: koszalin.gosc.pl